بیستمز؛ دنیای منابع طراحی و توسعه وبمقالات آموزشیمقالات آموزشی وردپرسآموزش غیرفعال‌سازی قابلیت جستجو در قالب وردپرس

آموزش غیرفعال‌سازی قابلیت جستجو در قالب وردپرس

شاید بخواهید قابلیت جستجو (Search) را از قالب وردپرس سایت خودتون غیر فعال کنید، در این مقاله یاد می‌گیریم چگونه فرم جستجوی قالب وردپرسی خودمون رو غیر فعال کنیم. همراه ما باشید.

چرا باید قابلیت سرچ یا جستجوی وردپرس خودتون رو غیر فعال کنید؟

خیلی از سایت‌های وردپرسی، سایت‌های تجاری و شرکتی هستند که محتوای زیادی ندارند و صرفا دارای چند برگه هستند. به همین دلیل قابلیت جستجو در اینگونه وب‌سایت‌ها خیلی به کار نمی‌آید و بودن و نبودنش تفاوت زیادی ندارد.

همچنین اگر کاربران این نوع وبسایت‌ها دکمه یا فرم جستجو را ببینند ممکن است با خودشان فکر کنند که شاید اطلاعات دیگری در این سایت وجود دارد و از دید آنها پنهان است! از این رو حذف قابلیت جستجو در سایت‌هایی که محتوای آنچنانی ندارد می‌تواند به بهبود تجربه کاربری نیز کمک نماید.

اگر با توضیحات بالا قانع شدید که وب‌سایت شما نیاز چندانی به فرم جستجو ندارد در ادامه یاد می‌گیرید چگونه آن را حذف کنید.

روش اول: حذف قابلیت جستجو در وردپرس با استفاده از افزونه

این روش آسان‌ترین روش است و برای همه نوع کاربران از حرفه‌ای تا آماتور توضیه می‌شود.

اولین چیزی که نیاز دارید نصب و فعال‌سازی افزونه وردپرس Disable Search است، این افزونه پس از فعال‌سازی خودش همه کارها را انجام می‌دهد و نیازی به تنظیمات و کانفیگ خاصی ندارد. پس از فعال‌سازی، این افزونه فرم جستجو و ابزارک جستجوی سایت وردپرسی شما را حذف می‌کند. اگر کاربری به صورت دستی تلاش کند یک کوئری جستجو را وارد کند، این افزونه یک صفحه ۴۰۴ به کاربر نشان خواهد داد.

به یاد داشته باشید این افزونه تاثیری روی قابلیت جستجو در پنل مدیریت وردپرس ندارد و شما همچنان می‌توانید بین برگه‌ها و نوشته‌های سایت وردپرسیتان در قسمت مدیریت جستجو نمائید.

روش دوم: حذف قابلیت جستجو در وردپرس به صورت دستی

این روش مستلزم این است که چند خط کد به فایل‌های وردپرستان اضافه کنید؛ درصورتی که تجربه کافی در این امر ندارید می‌توانید از روش قبل استفاده کنید.

کد زیر را به فایل functions.php اضافه کنید:

این کد به صورت ساده همه کوئری‌های جستجوی وارد شده را به برگه ۴۰۴ ری‌دایرکت می‌کند، همچنین این کد فرم جستجو را از قالب وردپرس سایتتان نیز مخفی خواهد کرد.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد، موفق و پیروز باشید.